czwartek, 29 maja 2014
Relacje z wycieczki- 24.05.2014 r
Wycieczka rospoczeła się o godzinie 5 a skończyła się 6.35. Odbła się w miejscowości Szczytniki gmina Proszowice. Głównie była szlakiem łąk i pul uprawnych a także odcinkiem drogi. Najciekawszy gatunek na tej wycieczce to kukułka młuda karmiona przez małego ptaka ale nie udało sie zidentyfikować małego ptaka bo był daleko. W sumie było 19 gatunków.
Wyniki obserwacji:
Wilga 5
Kukułka 4
Śpiewak 2
Szpak 4
Sierpówka 3
Wróbel 5
Bażant 2
Sroka 2
Gołab domowy 9
Gawron 1
Kwiczoł 2
Dymówka 8
Zięba 1
Słowik rdzawy 1
Grzywacz 5
Zaganiacz 2
Kos 3
Skowronek 1
Kopciuszek 1
poniedziałek, 12 maja 2014
(Streptopelia turtur)- Turkawka
W dniu 12.05.2014 r o godzinie 20 w Miejscowości Szczytniki gmina Proszowice usłyszałem 2 osobniki turkawki. Byłem bardzo zdziwiony obecnością turkawki ale mogłem się tego spodziewać dlatego że były tam takie gatunki jak : pokrzywnica, dzięcioł czarny, żurawie i inne ciekawy ptaki niektóre gatunki widziały inne osoby. Ale fajnie usłyszeć tego ptaka.
Link do głosu turkawki: http://www.xeno-canto.org/explore?query=Streptopelia+turtur
Nocne liczenie-Ptaków
W dniu 11.05.2014 r o godzinie 21 rozpoczęło się nocne liczenie ptaków. Pogoda nie dopisywała, a skutkiem tego był deszcz mały ale był. Na początek był koncert słowików. Ogólnie nocne liczenie było przyjemne dlatego że chodziłem po ciemku w więc nic nie widziałem a ten mały deszcz był wspaniały dodawało to chęci do dalszej obserwacji.
Wyniki obserwacji :
Słowik szary 4 (głos)
Czajka 1 (głos)
Puszczyk 2 (głos i lot)
I także pojawił się ssak którym był 1 nietoperz.
czwartek, 8 maja 2014
Żuk Leśny
Żuk leśny, Geotrupes silvaticus, owad z rzędu chrząszczy, należący do rodziny żukowatych (Scarabaeidae). Osiąga 10-20 mm długości. Należy do bardzo pospolitych. Każdy z kanałów zakończony jest komorą wypełnioną pokarmem. Samica do każdej komory składa po jednym jaju. Pod koniec lata z jaj wylęgają się larwy, które żywią się nagromadzonym nawozem. Całe jego ciało jest kształtu… no powiedzmy, że owalnego, a do tego jest nieco wypukłe. Ubawienie ma przeważnie czarne, czarno-granatowe, o wyraźnym, niebieskim połysku. Na głowie znajduje się para krótkich, nieco buławkowatych czułków (które pełnią ważną funkcję zmysłu węchu), para oczu, silny aparat gębowy typu gryzącego oraz znajdujący się na środku guzek. Tak jak powiedziałem że jest częsty można go spotkać przedewszystkim w lasachach na drogach leśnych i na łonkach.
Subskrybuj:
Posty (Atom)