piątek, 19 grudnia 2014
Posumowanie roku 2014
W końcu nadeszła chwila na podsumowanie roku 2014. Rok był bardzo uda ny pod względem ptaków. Sporo pojawiło się nowych a także pojawiły się nowe tereny i trasy.Ptaki które warto podkreślić z najciekawszych w tym terenie Szczytnik to :
Łabędź niemy 1
Puszczyk 3
Krzyżówka 4
Pokrzywnica 1
Czapla siwa 2
Kobuz 2
P.P Trzmielojad 2
Uszatka 1
Każdy pewnie zastanawia dlaczego wpisałem tam popularne ptaki takie jak Łabędź,Krzyżówka,Puszczyk. A dlatego że ten teren nie jest odpowiedni dla tych ptaków dążę do tego że posiadamy na tym terenie staw ale zanieczyszczony ale jednak ptaki sobie tam radzą.
środa, 22 października 2014
Przykre spotkanie 3
To już trzeci znaleziony martwy ptak. Tym razem ofiarom okazał się dzięcioł duży. Z tego co wynika ptak mógł zginąć po przez uderzenie o budynek. Z tego co wygląda to ptak młody.
Gdy znalazłem ptaka, zobaczyłem że w małym zakątku drzew były 3 zaniepokojone dzięcioły
przyglądałem im się i 2 z nich były młode możliwe że były rodzeństwem. Zdjęcia :
niedziela, 19 października 2014
Tajemniczy Drapieżnik
2 Września 2014 r nad miejscowością Szczytniki przelatywały 2 drapieżniki. Od razu brałem pod uwagę trzmielojada bo był bardzo podobny ale wolałem upewnić się pytając dobrego ornitologa. On napisał że też mu to wygląda na trzmielojada ale on też wolał upewnić się i napisał do swojego znajomego on natomiast powiedział to samo ale powiedział że nie widać upierzenia a więc byłem zmuszony do napisania go jako NO (nie oznaczony)
Przykre spotkanie 2
Znalazłem kolejnego martwego ptaka. Ten akurat został prawdopodobnie zabity przez samochód. Ale troch ciężko go zidentyfikować. Obstawiam na pierwiosnka lub na piecuszka.
Teraz coraz więcej ptaków ginie na drogach bardzo dużo razy widziałem potrącone ptaki najczęściej były to wróble i sikory. Ptaki ginom w taki sposób gdyż potrącony owad lub nieżywy spada na drogę taki ptak wykorzystuje to i zlatuje na drogę a gdy widzi nadjeżdżający pojazd nie ucieknie bo musi zdobyć ten pokarm i w ten sposób ginie.
Oto zdjęcia:
Trochę z wakacji :)
Wakacje dają dużo ptaków. Widuje : makolągwy,trzciniaki,myszołowy,pustułki,błotniaki stawowe, pliszki siwe i żółte,muchołówki szare,KOWALIKI, krętogłowa, dzięcioły zielone,krzyżówki,ortolany i wiele innych . Ostatnio ktoś widział w miejscowości Szczytniki 8 lecących gęgaw. A na początku wakacji widziałem 1 mewę śmieszkę która leciała z gawronem co jest trochę dziwne.
A TU KILKA ZDJĘĆ :
Nocne Liczenie LELKA - 31.05.2014 r
Nocne liczenie lelka jest fantastyczną sprawom a zarazem przygodą. Trzeba być odważnym na taką wycieczkę. O godzinie 19.00 zebraliśmy się pod lasem aby wyruszyć na nocne liczenie lelka. Na polanie zobaczyliśmy jak coś wyleciało z trawy okazało się że był to DUDEK po chwili ujrzeliśmy drugiego i przelatującą SŁONKĘ która też się odzywała. Niedaleko na polanie gdzie były drzewa i zaraz otwarta przestrzeń ujrzeliśmy 2 LELKI które wyleciały z lasu. Gdy było już ciemno słyszeliśmy brzęczkę.
Wyniki obserwacji:
BOCIAN BIAŁY 2
KRZYŻÓWKA 9
MEWA BLADA 3
SŁONKA 2
DZIĘCIOŁ DUŻY 1
DUDEK 2
LELEK 2
KUKUŁKA 2
BAŻANT 1
ŚWIERSZCZAK 1
BRZĘCZKA 1
KOS 3
ŚPIEWAK 2
CIERNIÓWKA 1
KAPTURKA 2
MUCHOŁÓWKA SZARA 1
RUDZIK 3
KOPCIUSZEK 1
ŚWIERGOTEK DRZEWNY 2
PIECUSZEK 3
PIERWIOSNEK 2
DYMÓWKA 3
WRÓBEL 6
TRZNADEL 4
BOGATKA 3
WILGA 1
SÓJKA 1
sobota, 7 czerwca 2014
Puszczyk (Strix aluco)- Znowu się pojawł.
czwartek, 29 maja 2014
Relacje z wycieczki- 24.05.2014 r
Wycieczka rospoczeła się o godzinie 5 a skończyła się 6.35. Odbła się w miejscowości Szczytniki gmina Proszowice. Głównie była szlakiem łąk i pul uprawnych a także odcinkiem drogi. Najciekawszy gatunek na tej wycieczce to kukułka młuda karmiona przez małego ptaka ale nie udało sie zidentyfikować małego ptaka bo był daleko. W sumie było 19 gatunków.
Wyniki obserwacji:
Wilga 5
Kukułka 4
Śpiewak 2
Szpak 4
Sierpówka 3
Wróbel 5
Bażant 2
Sroka 2
Gołab domowy 9
Gawron 1
Kwiczoł 2
Dymówka 8
Zięba 1
Słowik rdzawy 1
Grzywacz 5
Zaganiacz 2
Kos 3
Skowronek 1
Kopciuszek 1
poniedziałek, 12 maja 2014
(Streptopelia turtur)- Turkawka
W dniu 12.05.2014 r o godzinie 20 w Miejscowości Szczytniki gmina Proszowice usłyszałem 2 osobniki turkawki. Byłem bardzo zdziwiony obecnością turkawki ale mogłem się tego spodziewać dlatego że były tam takie gatunki jak : pokrzywnica, dzięcioł czarny, żurawie i inne ciekawy ptaki niektóre gatunki widziały inne osoby. Ale fajnie usłyszeć tego ptaka.
Link do głosu turkawki: http://www.xeno-canto.org/explore?query=Streptopelia+turtur
Nocne liczenie-Ptaków
W dniu 11.05.2014 r o godzinie 21 rozpoczęło się nocne liczenie ptaków. Pogoda nie dopisywała, a skutkiem tego był deszcz mały ale był. Na początek był koncert słowików. Ogólnie nocne liczenie było przyjemne dlatego że chodziłem po ciemku w więc nic nie widziałem a ten mały deszcz był wspaniały dodawało to chęci do dalszej obserwacji.
Wyniki obserwacji :
Słowik szary 4 (głos)
Czajka 1 (głos)
Puszczyk 2 (głos i lot)
I także pojawił się ssak którym był 1 nietoperz.
czwartek, 8 maja 2014
Żuk Leśny
Żuk leśny, Geotrupes silvaticus, owad z rzędu chrząszczy, należący do rodziny żukowatych (Scarabaeidae). Osiąga 10-20 mm długości. Należy do bardzo pospolitych. Każdy z kanałów zakończony jest komorą wypełnioną pokarmem. Samica do każdej komory składa po jednym jaju. Pod koniec lata z jaj wylęgają się larwy, które żywią się nagromadzonym nawozem. Całe jego ciało jest kształtu… no powiedzmy, że owalnego, a do tego jest nieco wypukłe. Ubawienie ma przeważnie czarne, czarno-granatowe, o wyraźnym, niebieskim połysku. Na głowie znajduje się para krótkich, nieco buławkowatych czułków (które pełnią ważną funkcję zmysłu węchu), para oczu, silny aparat gębowy typu gryzącego oraz znajdujący się na środku guzek. Tak jak powiedziałem że jest częsty można go spotkać przedewszystkim w lasachach na drogach leśnych i na łonkach.
środa, 30 kwietnia 2014
Relacje z wycieczki przyrodniczej- 27.04.2014 r
W dzisiejszym dniu rano pogoda nie sprzyjała i nie zanosiło się na dobrą pogodę. Na początku zebraliśmy się koło lasy aby poczekać na resztę uczestników. Koło lasu odezwała się muchołówka szara i widziana 1 muchołówka żałobna. Następnie gdy dotarliśmy na żwirowni poszliśmy na zbiorniki wody gdzie ukazały się 2 osobniki płaskonosa i czernice a dokładnie to 4 samce a także małe stado rybitw czarnych i rybitw rzecznych. Natomiast koło żwirowni były podmokłe tereny gdzie były sieweczki rzeczne brodziec piskliwy i pliszki żółte a także na niebie było bardzo dużo mew śmieszek i skowronków. Gdy kierowaliśmy się w stronę podmokłych łąk spotkaliśmy parę żurawi,rokitniczki łozówki,piecuszki a także pojawiły się raniuszki,kszyki i krętogłów. Następnie udaliśmy się drogom do lasu gdzie spotkaliśmy niezwykłego ptaka który został przejechany przez samochód, ptak o nazwie lelek był to samiec.
A oto wyniki obserwacji :
KRZYŻÓWKA 11
CZERNICA 4 m
PŁASKONOS 2 p
CZAJKA 2
SIEWECZKA RZECZNA 3
BRODZIEC PISKLIWY 1
KSZYK 3
RYBITWA RZECZNA 3
RYBITWA CZARNA 8
MEWA BIAŁOGŁOWA 3
ŚMIESZKA 153
BOCIAN BIAŁY 6
ŻURAW 2 p
GRZYWACZ 6
KUKUŁKA 2 m
LELEK 1 d
BAŻANT 4 m
DZIĘCIOŁ DUŻY 2
DZIĘCIOŁ ZIELONY 1
KRĘTOGŁÓW 1
MYSZOŁÓW 1
BŁOTNIAK STAWOWY 2 p
ROKITNICZKA 5 m
ŁOZÓWKA 1
PIEGŻA 1 m
CIERNIÓWKA 5
POKLĄSKWA 6
KLĄSKAWKA 1 m
POTRZESZCZ 3 m
POTRZOS 2 m
ZIĘBA 6
GRUBODZIÓB 1
MUCHOŁÓWKA ŻAŁOBNA 1 m
MUCHOŁÓWKA SZARA 2
KOS 1 m
WRÓBEL 5
STRZYŻYK 1 m
SÓJKA 1
SROKA 1
PLISZKA ŻÓŁTA 3
PLISZKA SIWA 4
MAKOLĄGWA 5
ŚWIERSZCZAK 1 m
PIECUSZEK 3 m
PIERWIOSNEK 4
KAPTURKA 7 m
RANIUSZEK 2
ŚPIEWAK 3
DYMÓWKA 3
SZPAK 16
TRZNADEL 4 m
RUDZIK 4 m
PEŁZACZ sp. 1
SIKORA UBOGA 2
MODRASZKA 1
BOGATKA 4
ŚWISTUNKA LEŚNA 2 m
KOWALIK 1
Oznaczenia:
m - samiec
sp. - rodzaj
d - ptak martwy
p - para
Na zdjęciach przedstawione sa kolonie mew.
Natomiast tu mam samce czernic pływających po zbiorniku
A to sieweczkę rzeczną.
wtorek, 22 kwietnia 2014
Kukułki już są !!!!
W dniach 21 i 22 kwietnia były widziane 2 kukułki. Pierwsza pojawiła się 21 w miejscowości Kowary a druga 22 w miejscowości Szczytniki. Jestem bardzo zdziwiony że kukułki już przeleciały do Małopolski. Można to zrozumieć po przez to że praktycznie
,,zimy nie było" a więc ptaki przyleciały szybciej. A pro po przyleciały już kulczyki, pliszki żółte.
poniedziałek, 14 kwietnia 2014
Co tu żerowało ?
Przykre Spotkanie
Znalazłem na krótkim spacerze coś koło młodych iglaków i okazało się ze to nieżywy drozd śpiewak. Który zginą mi z nie wiadomych przyczyn. Ale prawdopodobnie zderzył się z metalową siatką która pozbawiła go życia po przez uderzenie ptaka w nią. Już nie raz widziałem uwiezione ptaki w metalowych siatka. I nie raz ratowałem je z tamtą, w tom zimę zauważyłem samice gila którą uwięziłem.
poniedziałek, 7 kwietnia 2014
Niedzielna Wycieczka 2o14
W dniu 06.04.14 o godzinie 11.55 do 13.13 wybrałem się na wycieczkę. Pogoda dopisała i liczba gatunków też. W sumie zebrało się 23 gatunki ptaków w tym jeden bardzo ciekawy. Temperatura około 12 ciepła.
O to spotkane gatunki ptaków;
Pierwiosnek 3
Śpiewak 5
Kos 3
D. duży 2
Sierpówka 1
Grzywacz 6
Zięba 1
Mazurek 3
Wróbel 1
Rudzik 3
Bogatka 1
POKRZYWNICA 1
Sroka 2
Myszołów 1
Kopciuszek 4
Skowronek 1
Bażant 2
Potrzos 1
Szpak 5
Grubodziób 1
Szczygieł 4
Sójka 2
środa, 2 kwietnia 2014
Owady
Nie jestem z byt dobry w owadach a więc mam pytanie dla osób odwiedzających bloga o pomoc w oznaczeni motyla i według mnie ćmy. Nie mam pojęcia czy to zwykła ćma czy jakiś gatunek lub podgatunek. Bardzo proszę o podpowiedzi dla tych owadów :)Motyl jest bardzo często spotykany tylko nie wiem jak się nazywa.
WANDALE PALĄ ŁĄKI
W dniu 3o.o3.2o14 w miejscowości Kowary wybuch pożar. Pożar wypalił całe pola trzcin. W trzcinach było dużo zwierząt takich jak sarny,zające,żaby,ślimaki,potrzosy,potrzeszcze i bażanty. Ptaki mogły odlecieć bardzo szybko ale taka żaba albo ślimak nie mieli tyle szczęścia żeby uciec. Wszystko to było sprawą wandalów którzy nie rozumieją wielu rzeczy. Za takie wypalanie grozi kara grzywna w wysokości nawet do 5000 tysięcy złotych. A z narażeniem życia nawet do 10 lat więzienia. Pożar był tak duży że nie zostało prawie nic trzcin, a to oznacza że tyle ptaków już tam nie będzie jak wcześniej.
NIE POPEŁNIAJ BŁĘDU, NIE WYPALAJ TRAW!!!!!!!!
środa, 26 marca 2014
Pierwsi Migranci
Kopciuszek (Phoenicurus ochruros)- 3 osobniki, miejscowość Kowary gmina. Proszowice.Powiat Proszowicki, godzina 14.35-17.30
Mam nadzieje że kopciuszek szybko zadomowi się w mojej pół otwartej budce lęgowej. Jeżeli się szybko nie zadomowią to może się tam pierwszy zadomowić rudzik, który się tam kręcił. Odnoszę wrażenie że ptaki zajmują coraz częściej sztuczne gniazda. Za kilka dni będę wieszał budkę dla sowy. I jestem ciekawy czy sowie spodoba się sztuczny dom. Ale sowa może już prowadzić lęg w innym miejscu. Ale budka nie będzie się marnować bo może ja zająć: kawka, dudek i inne ptaki. Ale za to na następny rok może już sobie pilnować budki aby jako pierwszy lokator budki, założyć lęg.
niedziela, 23 marca 2014
Wiosenna Wycieczka Przyrodnicza
Dzisiejszego dnia wybrałem się z osobom towarzyszącą o godzinie 8.45 w dniu 23.03.2014 r na wycieczkę obserwacji ptaków. Pogoda była słoneczna co sprzyjało obserwację ptaków. W sumie udało się zobaczyć 28 gatunków ptaków. W tym kilka ptaków które znowu przyleciały do Polski.
Szczygieł 1
Kos 11
Śpiewak 1
Sierpówka 5
Grzywacz 8
Szpak 9
Bogatka 3
Sójka 7
Kopciuszek 3
Kruk 1
Potrzeszcz 4
Potrzos 1
Czajka 6
Skowronek 4
Dzięcioł duży 3
Bażant 8
Sroka 2
Pliszka siwa 21
Modraszka 1
Gawron 5
Kawka 7
Kląskawka 1
Pierwiosnek 1
Makolągwa 3
Wrona siwa 1
Krzyżówka 2
Kuropatwa 2
Dzwoniec 1
Zięba 1
wtorek, 4 marca 2014
Pierwsi Migranci
Skowronek (Alauda arvensis)-1 osobnik w locie,miejscowość Szczytniki gmina. Proszowice.Powiat Proszowicki,godzina 11.30
Czajka (Vanellus vanellus)- 3 osobniki w locie,miejscowość Szczytniki gmina. Proszowice.Powiat Proszowicki, godzina 08.30
Potrzos (Emberiza schoeniclus)-9 osobników na trzcinach ,miejscowośc Kowary gmina.Proszowice.Powiat Proszowicki, godzina 14.40
Pliszka siwa (Motacilla alba)-2 osobniki na ziemi , miejscowość Kowary gmina.Proszowice.Powiat Proszowicki, godzina 16.00
fot.Jakub.Z Potrzos
Fot.Jakub.Z Skowronek
środa, 26 lutego 2014
niedziela, 23 lutego 2014
Wiosna-nadchodzi
W dniach 13.02.2014 r o godzinie 11.35 w Szczytnikach gmina Proszowice widziałem pierwsze skowronki. Były 3 osobniki 1 w loci a 2 słyszałem. To są zwiastuny wiosny. :)
sobota, 22 lutego 2014
Na fotografii widać samca kosa który żerował na ziemi. W okresie zimowym łatwo zobaczyć kosa najczęściej w lesie na mokrym terenie i na otwartej przestrzeni. W miejscu w którym pada słońce lub oświetlenie kosom jest łatwiej znaleźć jakiegoś owada. Ale też odwiedza nasze karmniki,przy których znajdują dużo pożywienia. Ale widać go także przy jakimś stawie gdzie się pluska :)
fotu. Kuba. Z
czwartek, 20 lutego 2014
Jest to samica kosa. Spotkana została na niewielkim drzewku. Była bardzo zmarznięta. Nie próbowała nawet odlecieć z takiego zimna. Gdy są mroźne zimy nie wszystkim ptakom jest łatwo,możemy my się zmobilizować i je dokarmiać. Bez naszej pomocy mogły zacząć ginąc w zimie. Na przykład raniuszki im w zimie mroźnej jest ciężko bardzo malutki dzióbek, a więc ciężko jest im przetrwać, ale nie tylko im.
Pozdrawiam ;)
Grubodziób spotkany pod karmnikiem. Żerował tam z innymi towarzyszami naszych karmników. Nie jest łatwo zauważyć tego ptaka. A więc widząc taki widok lepiej się napatrzeć. Morze i łatwo go zobaczyć w innych rejonach naszego kraju ale w moim terenie nie jest tego osobnika łatwo upolować na lornetce lub na aparacie. :)
Sierpówka
Subskrybuj:
Posty (Atom)